Home Info-Ide Rivendosja e bustit të Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu

Rivendosja e bustit të Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu

Ne nje ceremoni zyrtare te organizuar nga Bashkia Kukes u vendos busti i Heroit tonë Kombëtar, Skenderbeut.

Te pranishem ne kete ceremoni ishin edhe qytetare te shumte te Kosoves.

Rivendosja e bustit te Skenderbeut u be pikerisht ne diten e 550 vjetorit te vdekjes se Tij, 17 Janar.

Kryetari i Bashkisë, Z.Bashkim Shehu tha se ky vit eshte shume i rendesishem per mbare shqiptaret duke marre vlera te veçanta patriotike, e ne kete kontekst edhe bashkia e Kukesit çel siparin e aktiviteteve te shumta ne vitin mbarekombetar te Gjergj Kastriotit Skenderbeut.

Busti i Skenderbeut eshte veper e skulptorit Odhise Paskali. Ai u vendos per here te pare ne trojet shqiptare pikerisht ne Kukes, me 28 Nentor te vitit 1939, por me permbytjen e qytetit te Kukesit te Vjeter, ky bust, u zhvendos ne qytetin e Kukesit te Ri.

Gjate punimeve per rikualifikimin urban te sheshit kater vite me pare, busti u hoq per tu rivendosur serish.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Bes Kallaku dhe komedia e tij ‘Falco’ mbërrin në Kukës

Aktori i njohur i humorit Bes Kallaku ka vendosur që të sjellë në pallatin e kulturës në Kukës ditën...

Kukësi në The Guardian/ Si u ndërtua qyteti nëntokësor në Shqipërinë staliniste

Nga Shaun Walker dhe Fatjona Mejdini Fotot nga Antonio Çakshiri Për thuajse...

Biologu Besnik Hallaçi zbulon një tjetër bimë të rrallë në Kukës-FOTO

Kohët e fundit raportohet se në Shqipëri është identifikuar një nënlloj i ri endemikë për florën! Epimeda e Alpeve...

Tërmet në Kukës, epiqendra në Arrën

Lëkundje të forta tërmeti janë ndjerë pak më parë në Kukës. Siç bëhet e ditur lëkundjet kanë qenë 4.5...

Banorët e tokave të përmbytura nga liqeni i Fierzës, ultimatum qeverisë-VIDEO

Banorët e Kukësit kanë protestuar mëngjesin e djeshëm për tokat e përmbytura nga liqeni i Fierzës.