Home Featured Kryesore Kompani ajrore low cost në tregun shqiptar dhe aeroporti i Kukësit

Kompani ajrore low cost në tregun shqiptar dhe aeroporti i Kukësit

Marrëveshja e nënshkruar për koncesionin e Aeroportit të Rinasit , i vetmi aeroport aktualisht në funksion në vend, në vitin 2005, penalizoi për shumë vite me radhë qytetarët shqiptarë, për shkak të ekskluzivitetit që ju dha kompanisë.

Pavarësisht zgjerimit të portave të këtij aeroporti apo edhe ndërtimit të terminalit të ri, tarifat e larta aeroportuale bënë që Shqipëria të ketë çmimet më të larta të biletave në rajon.

Nisur nga kjo, qeveria shqiptare negocioi disa vite me radhë me kompaninë TIA që menaxhonte Aeroportin e Rinasit dhe vetëm 2 vite me parë u ra dakord për heqjen e ekskluzivitetit të fluturimeve ndërkombëtare.

Heqja e ekskluzivitetit i hapi rrugën nisjes së punës për ndërtimin e aeroporit të ri të Vlorës, por edhe vënies në funksionim të aeroportit të Kukësit, ndërtuar që prej vitit 2009.

Përveç këtyre, qeveria po planifikon edhe ndërtimin e një aeroporti turistik në Sarandë.

Të gjitha këto zhvillime pritet të sjellin çmime më të ulëta për qytetarët që duan të udhëtojnë për dhe nga Shqipëria, ashtu sikundër të rrisin destinacionet e udhëtimit.

Kjo solli edhe interesin e kompanive Low Cost për të hyrë në tregun shqiptar. Wizz Air, është një nga kompanitë Low Cost që operon prej rreth një vitit në tregun shqiptar në linjën Tiranë-Budapest dhe pritet të nisë operimin edhe në linjën Tiranë-Londër.

Wizz Air është sot një nga linjat më të shpejta në rritje të Europës dhe transportuesi me kosto më të ulët në Evropën Qendrore dhe Lindore.

Në 17 javët e ardhshme, gjithsej 21 aeroplanë, do të caktohen në bazat e saj europiane, duke mbështetur 700 fluturime javore shtesë dhe fillimin e 70 shërbimeve të reja, duke sjellë rrjetin e plotë të Wizz Air në më shumë se 600 rrugë, që lidhin 145 destinacione në 43 vende.

Katër destinacione të reja – Athinë, Talin, Kharkiv, Vjenë – do të inaugurohen nga mesi i korrikut, së bashku me hapjen e një baze të re të Europës Perëndimore në kryeqytetin austriak.

Zgjerimi i WIZZ në 2018 paraqet një investim prej më shumë se 2 miliard dollarë në 11 baza, në Britani të Madhe, Austri, Poloni, Ukrainë, Hungari, Rumani dhe Gjeorgji.

Sot, WIZZ, feston këtë zgjerim të madh, së bashku me udhëtarët e saj , duke ofruar një ditë ulje bilete me 20% për të gjitha fluturimet e planifikuara deri më 31 Maj, për rezervimet e bëra sot, 13 Mars, deri në mesnatë.

Wizz Air fillon zgjerimin e saj të 2018, në Budapest këtë javë, me ardhjen e një aeroplani shtesë të ri Airbus A320, i cili do të jetë lloji i 11-të i bazuar në Budapest, që përkon me nisjen e një rruge të re emocionuese drejt Stavanger në Norvegji.

Owain Jones, shefi i korporatës në Wizz Air tha kompania mbetet e përkushtuar ndaj misionit të tij për të bërë udhëtimin ajror të përballueshëm për më shumë njerëz se kurrë më parë, duke ofruar çmimet më të ulëta të mundësuara nga modeli i saj i biznesit ULCC.

“Gjithnjë e më shumë konsumatorë, zgjedhin të fluturojnë me Wizz Air çdo vit, duke shijuar lidhjen e rrjetit të gjerë të Wizz Air me më shumë se 600 rrugë. 70 rrugët e reja që do të fillojnë në 17 javët e ardhshme, do të shtojnë mundësitë për udhëtime në dispozicion të klientëve tanë, të cilat, nga ana tjetër, do të rritin lidhjet e biznesit dhe ekonomitë e komuniteteve që shërbejmë”, tha ai.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Tërmet në Kukës, epiqendra në Arrën

Lëkundje të forta tërmeti janë ndjerë pak më parë në Kukës. Siç bëhet e ditur lëkundjet kanë qenë 4.5...

Banorët e tokave të përmbytura nga liqeni i Fierzës, ultimatum qeverisë-VIDEO

Banorët e Kukësit kanë protestuar mëngjesin e djeshëm për tokat e përmbytura nga liqeni i Fierzës.

Në tunelet e Kukësit të nëntokës -FOTO

Nga Ermal Hallaçi Regjimi komunist ka lënë pas gjurmët e tij diçka të cilën e dëshmojnë edhe fotot e mëposhtme...

Këshilla gjuhësore/ Si ti shkruajmë emrat e vendeve në Kukës

Nga Izet Duraku Për të gjithë miqtë e mi të letrave nga Kukësi : gazetarë,...

Bora zbardh Kukësin, si paraqitet gjendja e rrugëve-FOTO

Gjendja e rrugëve nacionale në Qarkun Kukës është paraqitur e qetë. Të gjitha rrugët janë të kalueshme normalisht.