Home Featured Kryesore Ju njohim me pikën piktoreske të ‘Lakut të Dardhës’ /Foto

Ju njohim me pikën piktoreske të ‘Lakut të Dardhës’ /Foto

Për ata që e njohin dhe për ata që nuk e njohin.

Ky është ‘Laku u Dardhës’ kur shkon për në Bjeshkët e Bicajt.

Në krah të djathtë gjendet fshati Tërshenë dhe në të majtë Mali i Kolesjanit.

Është një pikë mjaft piktoreske dhe me shumë mundësi për të zhvilluar turizëm, si ditor apo edhe më gjatë.

Për të shkuar atje, duhet një makinë e lartë, fuoristradë apo një furgon.

Por mund të shkohet edhe në këmbë, duke u nisur nga Bicaj ose Kolesjani dhe duke ndjekur shtigje këmbësorësh që banorët e zonës i njohin mirë.

Me tu ngjitur në këtë zonë mund të takoni banorët e zonës që kanë dalë për verim, për të mbledhur qershia të egra (boronica) apo edhe për të mbarështruar bagëtitë e tyre.

Për këtë arsye me çmime të lira mund të gjendet ushqim bimor dhe shtazor i freskët dhe bio.

Banorët gjatë stinës së verës mbjellin edhe patate në arat e tyre, një produkt mjaft i njohur për zonën.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Bes Kallaku dhe komedia e tij ‘Falco’ mbërrin në Kukës

Aktori i njohur i humorit Bes Kallaku ka vendosur që të sjellë në pallatin e kulturës në Kukës ditën...

Kukësi në The Guardian/ Si u ndërtua qyteti nëntokësor në Shqipërinë staliniste

Nga Shaun Walker dhe Fatjona Mejdini Fotot nga Antonio Çakshiri Për thuajse...

Biologu Besnik Hallaçi zbulon një tjetër bimë të rrallë në Kukës-FOTO

Kohët e fundit raportohet se në Shqipëri është identifikuar një nënlloj i ri endemikë për florën! Epimeda e Alpeve...

Tërmet në Kukës, epiqendra në Arrën

Lëkundje të forta tërmeti janë ndjerë pak më parë në Kukës. Siç bëhet e ditur lëkundjet kanë qenë 4.5...

Banorët e tokave të përmbytura nga liqeni i Fierzës, ultimatum qeverisë-VIDEO

Banorët e Kukësit kanë protestuar mëngjesin e djeshëm për tokat e përmbytura nga liqeni i Fierzës.