Home Lajme Vllazën jena, por duhen 14 mijë lekë më shumë!

Vllazën jena, por duhen 14 mijë lekë më shumë!

Ne në Pukë, Kukës, Tropojë dhe veriu në përgjithësi, shqiptarët prej Dardanie i quajmë vëllezër. Kjo vjen edhe si pasojë e afrimitetit gjeografik, traditor e kulturor. Gjyshi im në kohë të zogut hypte n’kalë dhe bënte tregti në Gjakovë.

Edhe pse më qan shpirti ta pranoj në vende të tjera të Shqipërisë propaganda ka bërë punën e saj. Shqiptarët nga Kosova i quajnë kosovar, pjesë jo tonën. I njohin si të pabesë dhe të largët me ne. Më tepër i përsonifikojnë për turq.

Veçse pak të gërvishtësh kupton se Shqiptarët e Dardanisë kanë qenë faktor determinant i ekzistencës tonë. Por sot pëlqehen gjerat e gatshme, idetë dhe propaganda e gatshme. Ka dembelizëm mendor me pak fjalë.

Mua më thërret gjaku dhe për hatër çdo muaj dua të konsumoj një kafe me familjen në Prizren, Pejë apo Gjakovë.

Nga nesër do më kushtojë 14 mijë lekë më tepër kjo kënaqësi që ma kërkon shpirti.

Prandaj kalohet me gjakftohtësi taksa e rrugës së kombit. Shumë prej nesh Kosovën se quajmë Shqipëri. Djali i Kristaq Ramës po i jep goditjen e fundit këtij raporti që nuk e di pse por gjen kundërshtar çdo ditë. Babai i kryeministrit tonë la vepër të fundit vrasjen e një poeti në Kukës.

Ky vetë po ecën në të njëjtat gjurmë. Mos harroni!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Bes Kallaku dhe komedia e tij ‘Falco’ mbërrin në Kukës

Aktori i njohur i humorit Bes Kallaku ka vendosur që të sjellë në pallatin e kulturës në Kukës ditën...

Kukësi në The Guardian/ Si u ndërtua qyteti nëntokësor në Shqipërinë staliniste

Nga Shaun Walker dhe Fatjona Mejdini Fotot nga Antonio Çakshiri Për thuajse...

Biologu Besnik Hallaçi zbulon një tjetër bimë të rrallë në Kukës-FOTO

Kohët e fundit raportohet se në Shqipëri është identifikuar një nënlloj i ri endemikë për florën! Epimeda e Alpeve...

Tërmet në Kukës, epiqendra në Arrën

Lëkundje të forta tërmeti janë ndjerë pak më parë në Kukës. Siç bëhet e ditur lëkundjet kanë qenë 4.5...

Banorët e tokave të përmbytura nga liqeni i Fierzës, ultimatum qeverisë-VIDEO

Banorët e Kukësit kanë protestuar mëngjesin e djeshëm për tokat e përmbytura nga liqeni i Fierzës.