Home Ha & Pi Gatimet tradicionale të zonës së Lumës

Gatimet tradicionale të zonës së Lumës

Banorët e këtij rajoni kanë përvojë të pasur gatimi.

Krenohen me prodhimet e veçanta që u ofrojnë mysafirëve siç janë: peshku i liqenit luçiper, trofta e lumenjve alpinë, qingji ferrlik, djathi i bardhë i dhisë, mjaltë gështenje, mishi i  tharë i pjekur.

Ndër gatimet tradicionale të rajonit janë të famshme flija, byrek që përgatitet me miell-vezë-gjalpë dhe piqet në saç bakri.

Të njohur janë edhe byreku i Hasit dhe një byrek tjetër i përgatitur me miell misri. Një gatim original quhet mazë e zier.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Bes Kallaku dhe komedia e tij ‘Falco’ mbërrin në Kukës

Aktori i njohur i humorit Bes Kallaku ka vendosur që të sjellë në pallatin e kulturës në Kukës ditën...

Kukësi në The Guardian/ Si u ndërtua qyteti nëntokësor në Shqipërinë staliniste

Nga Shaun Walker dhe Fatjona Mejdini Fotot nga Antonio Çakshiri Për thuajse...

Biologu Besnik Hallaçi zbulon një tjetër bimë të rrallë në Kukës-FOTO

Kohët e fundit raportohet se në Shqipëri është identifikuar një nënlloj i ri endemikë për florën! Epimeda e Alpeve...

Tërmet në Kukës, epiqendra në Arrën

Lëkundje të forta tërmeti janë ndjerë pak më parë në Kukës. Siç bëhet e ditur lëkundjet kanë qenë 4.5...

Banorët e tokave të përmbytura nga liqeni i Fierzës, ultimatum qeverisë-VIDEO

Banorët e Kukësit kanë protestuar mëngjesin e djeshëm për tokat e përmbytura nga liqeni i Fierzës.