Home Lajme Sofra Dardane, Tropoja 3 ditë qendra e muzikës folklorike e tradicionale/ VIDEO

Sofra Dardane, Tropoja 3 ditë qendra e muzikës folklorike e tradicionale/ VIDEO

Si çdo vit edhe si vjet në edicion e 17 e Sofrës Dardane në Tropojë po marrin pjesë grupe artistike nga te gjitha trevat shqip folëse.

Dallohet pjesëmarrja e këtij viti me vitet e tjera, me grupet që sollën elementin e ri të ekzekutuar nga moshat e reja, folklorin tradicional të popullit tonë.

Shquhet kostumografia e larmishme, istrumentariumi i pasur me të gjitha instrumentet tradicionale.

Dje ishte nata e dytë gjysëm finale dhe sot do të jetë finalja dhe ndarja e çmimeve për  grupet më të mira.

Must Read

Bes Kallaku dhe komedia e tij ‘Falco’ mbërrin në Kukës

Aktori i njohur i humorit Bes Kallaku ka vendosur që të sjellë në pallatin e kulturës në Kukës ditën...

Kukësi në The Guardian/ Si u ndërtua qyteti nëntokësor në Shqipërinë staliniste

Nga Shaun Walker dhe Fatjona Mejdini Fotot nga Antonio Çakshiri Për thuajse...

Biologu Besnik Hallaçi zbulon një tjetër bimë të rrallë në Kukës-FOTO

Kohët e fundit raportohet se në Shqipëri është identifikuar një nënlloj i ri endemikë për florën! Epimeda e Alpeve...

Tërmet në Kukës, epiqendra në Arrën

Lëkundje të forta tërmeti janë ndjerë pak më parë në Kukës. Siç bëhet e ditur lëkundjet kanë qenë 4.5...

Banorët e tokave të përmbytura nga liqeni i Fierzës, ultimatum qeverisë-VIDEO

Banorët e Kukësit kanë protestuar mëngjesin e djeshëm për tokat e përmbytura nga liqeni i Fierzës.