Home Featured Kryesore

Kryesore

FOTO/ Tulipani i Kukësit, bima më e re e Shqipërisë

Tulipani i Kukësit është bima më e re shqiptare e zbuluar në këtë rajon. Tulipani shqiptar (Tulipa albanica) është një bimë endemike e Shqipërisë! Deri tani...

VIDEO/ Kryebashkiaku i Tropojës flet për sezonin turistik

Kryetari i Bashkisë së Tropojës Besnik Dushaj ka folur për përgatitjet që po bëhen me rastin e hapjes së sezonit turistik në zonë. Siç dihet,...

Pse po ikin kuksianet

Shkruan Petrit Palushi Në muajin prill u larguan edhe 5 familje kuksiane… 4 prej kryefamiljarëve ish-nxënës të mi… E frikshme, alarmuese: Prej 2014-s mbi 3000...

Dasmat kuksiane, tradita më e bukur e zonës (nga fejesa deri tek hyrja e dhëndrrit)

Dasmat kuksiane janë një nga ceremonitë më të rëndësishme të kulturës së këtij qyteti. Ato përbëjnë një nga zakonet dhe traditat më të bukura...

Kukes: three cities in one /Photo

Inconspicuous Kukes, not existing in tourist guides, was an eyewitness of Kosovo war and Albanian communistic regime and it is also a place of...

Problematika e madhe/ Liqeni i Kukësit si ‘kosh’ mbeturinash

Ndotja e liqenit të Fierzës në Kukës, gjithnjë e më tepër po bëhet një problem shqetësues. Reshjet e ditëve të fundit kanë ndikuar në...

Gatimet tradicionale të zonës së Lumës

Banorët e këtij rajoni kanë përvojë të pasur gatimi. Krenohen me prodhimet e veçanta që u ofrojnë mysafirëve siç janë: peshku i liqenit luçiper, trofta...

108 vende turistike në Kukës. Ja ku janë

I gjithë qarku i Kukësit ka mjaftueshëm vende për të qenë i vizitueshëm në çdo kohë. Kështu në raportin e bërë nga Ministria e Turizmit...